Lüksün İstanbul’daki 19 adresi

Özellikle lüks konut projelerine olan büyük talep, bu projelerde son yıllarda tam bir patlamaya yol açtı. Fiyatları 7.5 milyon doları aşan bu projelerdeki rezidans ya da konutlar neredeyse peynir ekmek gibi satılıyor.

İstanbul’da üst gelir gruplarını hedefleyen villadan apartman katına 19 projenin fiyatlarını ve özellikleri…

hurriyetemlak.com

 

Anthill Residence

Ant Yapı’nın Mayıs 2008 ayında inşaatına başladığı ve 24 ayda tamamladığı Boğaz-Haliç-Marmara manzaralı Ahthill Residence’da, 1+1’den 5+1’e kadar alternatif dairelerde fiyatlar 283 bin dolar ile 1 milyon 588 bin dolar arasında değişiyor. 54 katlı iki kule halinde inşa edilen ve 40 ve 54’üncü katları arasında loft dairelerin yer aldığı projenin yüzde 75’i satıldı.

150 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen ve daire teslimlerinin başladığı projede çocuk oyun alanları, fitness salonu, sauna, Türk hamamı, restoran, kafe, toplantı salonları, buhar odası, squash, açık-kapalı spor sahaları, kapalı mekan kayak pisti,mini golf, basketbol-voleybol sahası, çocuk oyun kulübü gibi sosyal tesisler yer alacak.

İstanbul Sapphire

Kiler GYO’nun Levent’te yatırımını gerçekleştirdiği İstanbul Sapphire, 261 metre ve 56 kat yüksekliğiyle Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek binası. Rezidans ve alışveriş merkezi olarak inşa edilen projede İstanbul’un ilk Seyir Terası’na ev sahipliği yapacak. 20 farklı tipte toplam 187 rezidansın olduğu İstanbul Sapphire’de dairelerin büyüklükleri 120 ile 750 metrekare arasında değişiyor.

Toplam 250 milyon dolar maliyetle yapılan projede daire fiyatları 1 milyon ile 7.5 milyon dolar arasında değişiyor. İstanbul Sapphire’de double facade sistemi sayesinde enerjiden yüzde 30 oranında tasarruf sağlanıyor ve dışarıdan gelen doğal havanın da kullanılması (sirkülasyonu) binada yaşayanlar için tamamen doğal bir ortam sunuyor.

Zorlu Center

Zincirlikuyu’da yükselen ve satışa çıkacağı gün merakla beklenen Zorlu Center projesi, 2012 yılında tamamlanacak. Metrekare fiyatları 15 bin Euro’dan başladığı söylenen proje, lükste de sınırları zorlayacak. 620 bin metrekarelik inşaat alanında performans sanatları merkezi, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi ve rezidansların olacağı Zorlu Center’ın konut bölümünde ise, Kule Rezidans ve her evin kendine ait bahçesinin bulunduğu Bahçe Rezidans seçenekleri yer alacak.

Mimari Projesi Emre Arolat ve Tabanlıoğlu’na ait olan projede performans sanatları merkezi, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi ve rezidanslar yer alacak. Proje 2008 Cityscape Dubai Architectural Awards yarışmasında jüri özel ödüllerinden ‘En İyi Planlanmış Proje’ ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Trump Towers

Emlak Kralı Donald Trump ve Doğan Holding bünyesindeki D-Yapı İnşaat ortaklığıyla Şişli’de yapımı süren Trump Towers, 37 ve 39 katlı iki kuleden meydana geliyor. Projede 80’e yakın farklı metrekarelerde 204 rezidans ve 5 katlı alışveriş merkezi bulunuyor. Alanları 200 metrekareden başlayıp; 2 bin metrekareye kadar çıkan ofis seçeneklerinin de yer aldığı projenin 2011 Ocak’ta teslim edilmesi planlanıyor.

Proje, eski İstanbul’dan Üsküdar’a, Beylerbeyi’nden Rumeli Kavağı’na kadar İstanbul manzarası sunuyor. Projedeki 114 metrekarelik rezidans daireler 550 bin dolar, 260 metrekare büyüklüğündeki rezidans daireler ise 2 milyon 500 bin dolardan satışa sunuldu.

Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa

Astaş Gayrimenkul’ün dünyanın en önemli ve ünlü tasarımcılarından İtalyan Giorgio Armani’yle geliştirdiği lüks konut projesi Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa Maçka’daki toplam 7 bin 300 metrekarelik arsa üzerinde yükselecek. Armani’nin tasarladığı dünyadaki dört projeden biri olma özelliğine sahip Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa, 3 bina ve 170 daireden oluşuyor.

Mayıs 2010 tarihinde satışa sunulan proje, ayrıcalıklı lokasyonu, Boğaz, Adalar, Tarihi Yarımada, Sarayburnu ve Yalova tepelerine uzanan manzarasıyla da iddialı. 2012 yılı Nisan ayında tamamlanması planlanan projenin yüzde 70’i satılmış durumda. Tamamlandığında yaklaşık 400 milyon dolarlık bir yatırım değerine ulaşacak projede, satışta bulunan dairelerin metrekare fiyatları ise 10 bin dolar ile 16 bin dolar arasında değişiyor.

My World Europe

Başakşehir-Ayazma’da, Atatürk Olimpiyat Stadına komşu yaklaşık 200 dönümlük bir arazi üzerinde inşa edilecek olan My World Europe, bölgedeki nitelikli konut ihtiyacını karşılayacak. Toplam yatırım bedeli 400 milyon lira olarak açıklanan My World Europe, TEM otoyoluna cephesi ve Metro bağlantısıyla bölgedeki tüm işyerleri, sanayi ve yerleşim yerlerine bulunmaz bir ulaşım kolaylığı sağlıyor. My World Europe; Golf Residence, Arena Residence ve Pool Residence olarak adlandırılan 3 ayrı tipte, toplam 17 blok ve 3060 daireden oluşuyor.

Daire fiyatlarının 143 bin liradan başladığı ve 782 bin liraya kadar çıktığı proje Ayazma bölgesinde yaşam ve yatırım amacı ile konut satın alabilecek kitlenin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlandı. My World Europe projesinin en önemli özelliklerinden biri de kojenerasyon sistemiyle kendi elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Bu sistemle proje sakinleri elektriği yüzde 20 indirimli kullanacak.

West Blocks

Bilgili Holding, W İstanbul ve Akaretler Sıraevler gibi yarattığı lüks yaşam alanlarının yanı sıra kuvvetli estetik çizgisini West Blocks projesiyle konuta da taşıdı. Büyükçekmece Alkent Mahallesi’nde inşa edilen West Blocks projesi; şehrin karmaşasından kopmak isteyenlere göre birinci sınıf malzemelerle dizayn edilmiş. Toplam 22 bin 550 metrekare arsa üzerine inşa edilen West Blocks, 288 konuttan oluşuyor. 15 katlı 3 adet blok, ofis alanları ve 4 mağazanın yer aldığı projede bir de ticaret merkezi bulunuyor.

Göl ve deniz manzaralı proje, 7 tip daire 10 farklı plandan oluşuyor. West Blocks’da seçenek olarak 82-88 metrekarelik 1+1 daireler, 105-176 metrekarelik 2+1 daire ve dubleksler, 189-206 metrekare 3+1 daireler, 381 metrekare 4+1 Penthouse’lar ve 395 metrekare 5+1 Loft’lar bulunuyor. Konumlarına ve büyüklüklerine göre 120 bin ile 940 bin lira arasında satışa sunulan dairelerin teslim tarihi Haziran 2012.

Dap Royal Center

Maltepe’de iki kule halinde inşa edilecek Dap Royal Center, Şubat 2013 tarihinde teslim edilecek. Tüm DAP projelerinde olduğu gibi yine “su” ile desteklenen konsept 4 bin metrekarelik dev bir göletin içinde yükseliyor. İki blok arasının kayıkla gidilebildiği gölet, iskelesi, ahşap köprüsü, taşlar, çakıllar ve fıskiyelerin yanında etrafını çevreleyen bitkilerle doğal ve mimari unsurların bir araya geldiği bir yaşam alanı yer alıyor. Büyüklükleri 60 ila 260 metrekare arasında değişen 210 adet rezidans dairelerin metrekare fiyatları ise 3 bin 500 ile 6 bin 500 liradan satışa çıkıyor.

Toskana Vadisi Evleri

Emaar Türkiye tarafından Büyükçekmece’de inşa edilen Toskana Vadisi Evleri, 1.7 milyon metrekarelik bir alanda inşa ediliyor. Toplam yatırım bedeli 700 milyon dolar olarak açıklanan proje, 12 farklı tipte toplam 540 lüks villa, ikiz villa ve Toskana dairelerinden oluşuyor. 4 fazda bitirilecek projenin birinci fazı tamamlandı ve yaşam başladı.

Bugünlerde inşaatına başlanacak ikinci fazı ise 2011’de tamamlanacak projede yer alan konutların fiyatları ise 450 bin dolardan başlayıp, 3 milyon dolara kadar çıkıyor. Mimarlığını ABD merkezli JZMK California ve Türk mimar Ahmet Erdinç yönetimindeki AE Mimarlık’ın üstlendiği Toskana Vadisi Evleri’nin peyzaj mimarisi İtalya’nın Toskana Bölgesi gezilip, ilham alınarak oluşturuldu.

Middleist Konutları

Ortadoğu Grup tarafından İstanbul’un gözde merkezlerinden Şişli’de hayata geçirilen Middleist Konutları, 40 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşa ediliyor. 2008 yılında yapımına başlanan Middleist konutları, 4 blok ve toplam 182 daireden oluşuyor. Projede 126 metrekareden 216 metrekareye kadar altı farklı büyüklükte üçü dubleks, üçü normal kat seçenekli alternatifler var.

585 bin lira 850 bin lira arasında değişen konutlardan 136’sı satıldı. Sosyal imkanlarıyla konaklayanlara pek çok fırsatı bir arada sunan ve oturumun başladığı projede 182 daireden 46’sı ise alıcısını bekliyor. Projenin merkezde olması Avrupa’nın en büyük adliye sarayına yakın olması nedeniyle yatırım amaçlı alımlar için de cazip.

Dumankaya Cadde

Anadolu Yakası’nın önemli merkezlerinden birisi haline gelen Kurtköy’ün en merkezinde 3 caddenin kesiştiği bir noktada yer alan Dumankaya Cadde, 80 milyon TL’lik yatırım değerine sahip. 303 rezidans konutları ve home ofis ile 49 alışveriş alanından oluşan Dumankaya Cadde’de 10’ar katlı 3 blok yer alacak. Blokların altında ve yaşam merkezinin iç avlusunda çeşitli alışveriş birimleri ve kafeteryalar bulunuyor. 13 bin metrekarelik bir arazide yükselen projede fiyatlar ise, 128 bin lira ile 397 bin lira arasında değişiyor.

Satışların devam ettiği Dumankaya Cadde’de ön satışların başladığı 10 Ağustos’tan bu yana dairelerin yüzde 50’si satıldı. 2010’da 7 farklı projede 3 bin 405 dairenin satışına başlayan Dumankaya, lansmanları yapılan Dumankaya Dizayn, Modern, Adres Lobi ve Dumankaya Cadde projeleri haricinde, Gizli Bahçe bölgesinde iki ve son olarak Kurtköy bölgesinde de bir projenin daha satışlarına başlayacak. Aralık 2010’da başlayacak proje Mayıs 2013’te teslim edilecek.

İstanbul Sarayları

Sinpaş GYO’nun Küçükçekmece’de inşa ettiği ve İstanbul Boğazı’nı yeniden yorumladığı Bosphorus City’ye komşu, İstanbul Sarayları projesinin lansmanı Mart ayında yapıldı. Yüzyıl sonrasının tarihi eserlerini oluşturma vizyonuyla geliştirilen İstanbul Sarayları, şehre yüzyıllar boyu hükmeden saraylardan ve çevresindeki semtlerden esinlenilerek modern mimariyle yeniden yorumlandı.

İstanbul Sarayları projesinde büyüklükleri 75 metrekare 1+1 ‘den, 426 metrekare 6 +1’e kadar 62 farklı ev seçeneği bulunuyor. Fiyatların 236 bin 619 liradan başlayıp 2 milyon 824 bin 975 liraya kadar çıktığı proje, 119 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde inşa ediliyor. Eylül 2013 tarihinde teslim edilmesi planlanan İstanbul Sarayları; TEM, E-5 ulaşımları ve raylı sistemlerin merkezinde yer alıyor. Atatürk Havaalanı’na ise sadece 10 dakika mesafede.

Lagün

Sinpaş GYO tarafından İstanbul Samandıra’da, Mart 2007’de yapımına başlanan projede, toplam 178 bin metrekarelik alanda, 4 etaptan ve 515 konuttan oluşan teras bahçe ev, bahçeli ev ve müstakil villa seçenekleri ile yepyeni bir yaşam alanı sunuluyor. 29 dev lagünden oluşan Lagün Projesi su kenarı bitkileri ile birlikte yaklaşık 70 bin metrekarelik yeşil alana sahip.Su bitkileri, balıklar ve faydalı bakterilerle suyun temizlenmesi sağlanarak, kendi içinde bir ekosistem oluşturan Lagün projesindeki göletler doğal yaşamın bir parçası olarak tasarlandı.

25 bin metrekarelik alanıyla Avrupa’nın en büyük biyolojik göleti özelliğine sahip olan Lagün projesi, her biri göl manzaralı müstakil villalar, bahçeli ve teras evler olmak üzere büyüklükleri 209 ile 749 metrekare arasında değişen 5 farklı mimaride, 9 farklı büyüklükte ev tipinden oluşuyor. 1. ve 2. etapta yaşamın başladığı, 3 ve 4. etabın Aralık ayında teslim edileceği, 515 konutluk projede fiyatlar 560 bin 500 liradan başlıyor.

Varyap Meridian

Varyap tarafından Batı Ataşehir’de TOKİ ve Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçirilen Varyap Meridian’da 28 ile 60 toplam 6 kule ve 3 adet alçak katlı ticari blok yer alıyor. Toplam 107 bin metrekarelik bir alana yayılan proje, bin 500 konut, 5 yıldızlı otel, iş merkezi, ticaret ve sosyal alanlardan oluşuyor. 2011 sonunda yaşamın başlayacağı ve 396 bin metrekare inşaat alanına sahip olan Varyap Meridian’da dairelerin büyüklüği ise , 43 ile 243 metrekare arasında değişiyor.

Extensa Bomonti

Tek Blok’tan oluşan Extensa Bomonti Apartman projesinde toplam 92 daire ve 9 mağaza yer alıyor. Extensa Bomonti Apartman’ın en belirgin özelliği şehir merkezinde yer alan birçok projenin aksine düşey değil yatayda gelişmiş bir proje olması. Zemin kat üstünde 5 normal ve bir çatı kattın yer aldığı Extensa Bomonti Apartman’da 64 ile 277 metrekare arasında değişen büyüklüklerde ve tiplerde tasarlanan konutlar; stüdyo daireden 3+1’e kadar farklı gereksinimlere yanıt verecek şekilde tasarlandı.

Geçtiğimiz temmuz ayında inşaatına başlanan projenin ev sahiplerine 2011 sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Yüzde 50’si satılan projede, satış fiyatları metrekaresi 3 bin 750 ile 4 bin 750 dolar arasında değişiyor.

Akasya Acıbadem

Saf Gayrimenkul tarafından geliştirilen proje Akasya Koru, Akasya Göl ve Akasya Kent olmak üzere 3 etaptan oluşuyor. Toplam 182 bin mtrekarelik bir arazi üzerine inşa edilen, proje 1600 konuttan oluşuyor. Toplamda bin 583 konut ve 300 mağazanın olduğu projede Akasya Koru’nun teslim tarihi Mayıs 2011, Akasya Göl’ün teslim tarihi Aralık 2011 ve Akasya Kent’in teslim tarihi ise 2013 olarak belirlendi.

Acıbadem projesinin ilk etabı olan Akasya Koru’da toplam 430 konut, Göl etabında ise 458 konut yer alıyor. Yakında satışa çıkacak Kent etabı ise, 40 katlı bir kule ve 18 katlı yatay bloktan oluşacak. 40 Katlı kulenin ilk 25 katı home-office olarak satışa sunulacak. Yatay bloklar ise kat bahçeli ve teras seçenekli olacak.

Selenium Panaroma

Aşçıoğlu İnşaat’ın Gayrettepe’de yer alan Selenium Panorama Projesi 3 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulu. 24 katlı tek rezidans bloğu şeklinde inşa edilen ve 82 konuttan oluşan projede daire büyüklükler ise 80 ile 476 metrekare arasında değişiyor.

(2+1) 158 metrekare ve (4+1) 476 metrekare Penthouse dubleks dairelerin yer aldığı Selenium Panaroma’da son 10 kattaki konut fiyatları 800 bin dolarla 5 milyon dolar arasında değişiyor. Uğurböceği dizaynıyla özel bir mimariye sahip olan projenin cephesi ise boydan boya cam olarak tasarlanmış. Proje rezidans olmasına rağmen, her dairenin boğaz manzaralı, özel peyzajlı terası mevcut.

Exen İstanbul

Sur Yapı, Ümraniye’de Çamlıca Tepesi eteğinde 155 dönümlük arazi üzerine Exen İstanbul adında konut, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan yeni bir projeye başlıyor. 44 katlı olarak inşa edilmesi planlanan Exen İstanbul’un konut kısmına 500 milyon dolar, ileriki aşamada ele alınması planlanan ticaret merkezi ve ofis bloklarına da 150 milyon dolar olmak üzere toplam 650 milyon dolar harcanması planlanıyor.

Yatay binalardan oluşacak bin 38 konutun yer alacağı projede yatay binalar 11-15 katlı, 160 metre yüksekliğindeki rezidans kuleleri ise 44 katlı olacak. Projede 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve dubleks olmak üzere 36 metrekareden 355 metrekareye kadar farklı büyüklüklerden oluşacak dairelerin metrekare fiyatları 5 bin lira ile 7 bin 500 lira arasında değişecek. Dairelerin en ucuzu 172 bin TL, en pahalısı da 2.5 milyon TL olacak.

Marmara Royal Residence

Pendik’te Özortaklar İnşaat tarafından inşa edilen Marmara Royal Residence projesinde metrekare fiyatları, bin 800 ile 3 bin 200 lira arasında değişiyor. 13 katlı iki blok halinde inşa edilen Marmara Royal Residence projesi, cazip lokasyonuyla yatırımcısına kazandıracak. Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul Park Pisti, Neomarin, Pendorya ve Viaport’a yakın bir noktada yer alan projenin, 24 ayda tamamlanması planlanıyor.