MONTAIGNE DENEMELER (Les Essais)

denemeler

* 16. yüzyıl yazarlarından olan Michel de Montaigne 1580 yılında yayımlanan orjinal adı Les Essais olan eseridir. Michel de Montaigne döneminin insan üzerine düşünen ve humanist kültürün en önce gelen yazarlarından birisidir. Denemeler adlı kitabında hayatı ve insanı yakından ilgilendiren bir çok konu hakkında kısa kısa fikirler beyan ederek bunları gözlemleri ile güçlendirmeye çalışmaktadır.

* Bu kitabı neden okumalıyız;

Günlük yaşamımızda karşılaştığımız sorunlara pratik, basit ve gerçekçi çözümler bulmak, başkalarının ne söylediğine bakmadan kendimiz olmanın yollarını  görmek, mutluluğumuzun önündeki engellerin neler olduğunu anlamak için…

Montaigne’nin felsefesinin özü insan üstün olma iddasından vazgeçerse, gerçek yeterliliğe ulaşır.

* Kitapta yer alan bazı konu başlıkları;

– Kendimizi kabul etmek

– İçimizdeki servet

– Kendimizi anlamak

– Yaşadığım hayat

– İnsanın türlü halleri

– İnsana neye göre değer biçilmeli

– Ruhun Bedene karşı görevi

– Çalışmaya ne zaman başlamalı

– Savaş üstüne

– Eğitim nasıl olmalıdır

– Devrim yapmak:

Bir Devleti hiç bir şey yenilik kadar rahatsız etmez: Değişiklik hep kötülüğe ve zorbalığa yol açar. Bir tek parça bozulunca düzeltilebilir. Her şeyin önündeki bozulma ve çürüme eğiliminin bizi ilkelerimizden uzaklaştırmasına da karşı koyabiliriz ama koca toplumu yeniden kalıba dökmeye, bu kadar büyük bir yapının temellerini değiştirmeye kalkmak,düzeltecek yerde silip süpürmek ufak tefek kusurları toptan bir kargaşa ile düzeltmek, hastalıkları ölümle iyi etmek, 1 Devlet değiştirmekten çok yıkmak isteyen” kimselerin işidir.

Dünyanın birden düzeleceği yoktur; ama insan kendini yıkan şey karşısında o kadar sabırsızdır ki, her ne, pahasına olursa olsun ondan kurtulmak ister.

Binlerce örnek gösterir ki dünya böyle çabuk iyileşme aramaktan hep zarar görür: Durumunda genel bir, iyileşme olmadıkça, bir an dertten kurtulması iyileşmesi demek değildir.